Oldsmobile jest jedną z najstarszych firm zajmujących się produkcją samochodów. Firmę założył Ransom E. Olds w stanie Michigan (USA) w 1897 roku. Zakłady Oldsa były pierwszym masowym producentem samochodów w USA, w latach 1897-1901 wyprodukowano 425 Oldsmobilów.

Historia marki Oldsmobile

Jak przypada na pioniera, tak i dla Ransoma kolejnym sukcesem, którego nikt wcześniej nie osiągnął w rodzącej się branży motoryzacyjnej, było masowe sprzedawanie samochodów. Mianowicie, tą sztukę udało mu się osiągnąć w roku 1901 dzięki modelowi Oldsmobile Curved Dash. Burzy to stereotyp, że pierwszym seryjnie produkowanym autem był osławiony Model T Henry`ego Forda. Co więcej, Oldsmobile sprzedawał się świetnie. Nie bez zasług przy osiąganiu tego sukcesu ważna była także jego cena – 650 dolarów. Doprowadziło to do sprzedaży 5000 sztuk w samym tylko 1904 roku, co daje liczbę 416 samochodów miesięcznie. W 1908 roku firma zostaje częścią koncernu General Motors Corporation.

Kolejny sukces pośród „pierwszego wśród równych” dołożył Oldsmobile już jako część koncernu General Motors Corporation. W 1940 roku (trwa wojna światowa) firma wywodząca się z krainy Wielkich Jezior Amerykańskich i znanego zagłębia motoryzacyjnego, wypuściła na rynek pierwszy amerykański samochód, który był wyposażony w automatyczną skrzynię biegów.

Pod banderą GM marka rozwijała się bardzo dobrze. Konstruktorzy, którzy tworzyli dla niej innowacyjne rozwiązania motoryzacyjne po raz kolejny mogli poczuć się dumni. A miało to miejsce w roku 1966. Tym samym, w którym zespół wszechczasów – The Beatles – wydał swoją płytę „Revolver” uznawaną za kamień milowy w historii muzyki rozrywkowej. Tym wydarzeniem, które było powodem do dumy dla planistów Oldsmobile okazał się model Tornado.

Był to pierwszy samochód w całej historii amerykańskiej motoryzacji, który posiadał przedni napęd. Jak widać ludzie pracujący dla marki Oldsmobile byli tak samo natchnieni duchem tworzenia jak sam założyciel firmy.

W 1995 roku pojawia się Oldsmobile Aurora, który był próbą uratowania chylącej się ku upadkowi firmie. W pojeździe tym postawiono na nowoczesny wygląd, a także wykorzystano silnik Cadillaca. Nie przyniosło to jednak upragnionego skutku.

Powstanie nowych, mniejszych aut, bardziej stawiających na nowoczesny wygląd niż klasykę, zwiększony wybór dla klientów w tej gałęzi przemysłu i bardzo chwiejne wyniki finansowe koncernu General Motors doprowadziły do zaprzestania produkcji samochodów rodem z Lansing. I tak oto, w roku 2004 ostatnie auto z charakterystycznym logo, przedstawiającym niedokończoną elipsę wkręcającą się w środek siebie samej – Oldsmobile Silhouette – zostało sprzedane.

źródła: motor.net.pl, pl.wikipedia.org